Laureáti

Laureáti 2019

JÁN ĎUROVČÍK

Choreograf, tanečník a režisér JÁN ĎUROVČÍK zaznamenal svoj prvý úspech už ako študent VŠMU, keď robil svoju prvú prácu pre Slovenské národné divadlo – balet z Rozprávky do rozprávky, a odvtedy je výpočet jeho úspešných projektov obdivuhodne bohatý. Ako choreograf a režisér sa podpísal pod celý rad úspešných muzikálov a baletných predstavení v divadlách v Bratislave, ale i v Prahe, Liberci či Brne. 

LÍVIA MATULOVA – OSVALDOVA

LÍVIA MATULOVA – OSVALDOVA

O tom, že ani seniorský vek nemusí byť obávanou trinástou komnatou samoty, splínu a pocitu, že všetko pekné si  nadobro vzal čas nás už niekoľko rokov presviedča svojou prácou Lívia Matulová – Osvaldová, zakladateľka Klubu Luna,  autorka a iniciátorka medzigeneračného projektu Senior Friendly, ktorý spája generácie a ktoré má veľkú popularitu nielen u tých skôr narodených

JOZEF DOLINSKÝ

MUDr. JOZEF DOLINSKÝ

Tvrdí, že keby sa mal opäť rozhodovať, onkológiu by si vybral znovu za svoj odbor, pretože ho považuje za krásny a dynamicky sa rozvíjajúci. Od skončenia vysokej školy, presne dvadsať rokov, pôsobí MUDr. JOZEF DOLINSKÝ v Národnom onkologickom ústave a prešiel tu viacerými pozíciami. Začínal ako lekár na rádioterapeutickom oddelení, potom prešiel na oddelenie paliatívnej medicíny, neskôr na Kliniku klinickej onkológie.

MICHAELA ČOBEJOVÁ

Patrí k našim najpopulárnejším herečkám a Slovensko ju pozná z televíznej obrazovky a divadelných dosiek. No aj mimo kamier sa Michaela venuje množstvu aktivít, ktoré priamo súvisia s umením. Vychováva mladú hereckú generáciu a je porotkyňou celoslovenskej recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Práve túto súťaž považuje za jedného z garantov toho, že svet slovenského umenia bude mať aj v budúcnosti z čoho čerpať.

PETER ČERMAN

Stál na čele Bratislavského konzervatória celých tridsať rokov. Toto okrúhle výročie si pripomenul práve v tomto roku, kedy táto naša popredná umelecko – vzdelávacia inštitúcia oslávila storočnicu.

OTAKAR ŽILAVÝ

OTAKAR ŽILAVÝ

To najdôležitejšie, čo udržiava Otakara Žilavého stále v kondícii, je aktivita a to, že po celý život je obklopený deťmi a mladými ľuďmi. Hrdo sa hlási k tomu, že je členom Telovýchovnej jednoty Slávia UK od jej vzniku v roku 1962. Vo svojich začiatkoch za Sláviu plával, neskôr si urobil rozhodcovské aj trénerské skúšky.

STANISLAV MACKO

STANISLAV MACKO

Od roku 2007 až do marca tohto roku s krátkou prestávkou zodpovedne vykonával funkciu prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, komunikoval s orgánmi štátnej správy a samosprávy, usiloval sa o vytváranie legislatívnych podmienok pre činnosť cestovných kancelárií.

8. SIMONA VACHÁLKOVÁ

SIMONA VACHÁLKOVÁ

Pôvabnú rodáčku z Bratislavy, kostýmovú výtvarníčku a scénografku Simonu Vachálkovú inšpirovala k štúdiu a povolaniu práve poetika a krása nášho mesta, ktorá na ňu od detstva vplývala. Dnes pôsobí na VŠMU a zároveň je porotkyňou jedného z najvýznamnejších módnych podujatí na Slovensku, Bratislavských módnych dní, ktorých vplyv siaha až za hranice našej krajiny.

VLADIMÍR CUPANÍK

MUDr. VLADIMÍR CUPANÍK, PhD.

Lekár – gynekológ  a pôrodník MUDr. VLADIMÍR CUPANÍK, PhD., už štyridsaťpäť rokov chodí do práce do tej istej budovy. Prvého februára 1974 nastúpil ako mladý lekár na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Okresného ústavu národného zdravia Bratislava-vidiek, známej nemocnice „u Kocha“, neskôr sa tu stal primárom. Po sprivatizovaní a rekonštrukcii je názov pracoviska Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica KOCH a MUDr.

JURAJ KUBÁNKA

JURAJ KUBÁNKA

JURAJ KUBÁNKA je žijúca legenda. Bol jedným zo zakladateľov Umeleckého súboru Lúčnica, ale jeho meno sa od polovice minulého storočia nerozlučne spája s profesionálnym folklórnym súborom SĽUK. Pôsobil tu až do roku 1993 a bol tanečníkom, choreografom, dramaturgom, režisérom aj umeleckým vedúcim.

Laureáti 2018

Gabriela Belopotocká
manažérka

Narodila sa v Leviciach, no Bratislava jej prirástla k srdcu. Po skončení štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracovala v podniku Drobný tovar, odkiaľ prešla do vydavateľstva Mladé letá a neskôr do Tatranu. Po Nežnej revolúcii sa stala jednou zo spolumajiteliek vydavateľstva Ikar, dnes pôsobí ako generálna manažérka cydavateľstva.

Juraj Šebo
spisovateľ

Juraj Šebo sa stal spisovateľom až na dôchodku. Napriek tomu na svojom konte má už vyše 15 publikácií, v ktorých zmapoval rôzne dekády života v našom hlavnom meste, ale je aj autorom kníh o dnes už neexistujúcom bratislavskom Korze, PKO či štadióne Tehelné pole. Narodil sa v Trnávke (Dornkapel). Ranné detstvo prežil v meste - v Manderláku. A z týchto legendárnych miest dodnes čerpá svoju inšpiráciu.

MUDr. Ronald Hlavatý
lekár

Je rodeným Bratislavčanom. Jeho predkovia tu žili po celé generácie už od polovice 19. storočia. Na otázku, ako by charakterizoval svoj vzťah k mestu, odpovie stručne: „Bratislava mi je všetkým, znamená pre mňa rodinu, vlasť, nevymenil by som ju za nič na svete.“

Gabriel Minárik
odborník v oblasti biotechnológií

Štúdium na Katedre molekulárnej biológie ho očarilo natoľko, že je dnes uznávaným odborníkom v oblasti biotechnológií. V súčasnosti sa však zameriava na neinvazívnu prenatálnu a nádorovú diagnostiku a podieľa sa na výskume TRISOMY, testu určeného pre budúce mamičky.

Ingrid Fašiangová
riaditeľka divadla Nová scéna

Stojí v čele jednej z našich najpoprednejších kultúrnych inštitúcií – Novej scény. Rodená Bratislavčanka pochádza z umeleckej rodiny a svet hudby a tanca je jej veľmi blízky. Aj vďaka nej sú dnes predstavenia Novej scény pojmom medzi divákmi z celého Slovenska.

Tomáš Eibner
režisér

Začínal ako kameraman v lokálnej televízii, dnes si sadá na režisérsku stoličku primetimových šou. V jeho diáry sa momentálne nachádzajú najväčšie projekty konkurenčných televízií. K jeho srdcovkám patrí historická budova SND, o ktorej hovorí: „ Nikto by nemal brať ako samozrejmosť pracovať v jej útrobách, vždy bolo pre mňa veľkou cťou spolupracovať tam na podujatí Slovenka roka.“

Peter Hyross
riaditeľ Múzea mesta Bratislavy

V Bratislave sa narodil, vyrástol a prežil väčšinu svojho doterajšieho života. Svojmu rodnému mestu zasvätil aj svoju pracovnú kariéru. Intenzívne vníma výrazné zmeny, ktorými mesto prechádza a má pocit, že za uplynulé desaťročia sme dostatočne nevyužili možnosť definovať tak podobu mesta, ako aj život v ňom.

Alena Heribanová
riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni

Alena Heribanová, je slovenská moderátorka a autorka.. Je držiteľkou prestížneho televízneho ocenenia – Žena obrazovky, ocenenia Slovenka roka v oblasti komunikácie a médií, a niekoľkokrát bola nominovaná na cenu Osobnosť televíznej obrazovky – OTO. Je zakladateľkou umeleckej agentúry Herial, s.r.o a bola predsedníčkou Občianskeho združenia Herial Ladies Club. Je spoluautorkou knihy Vždy s úsmevom, autorkou knihy Babinec s Alenou Heribanovou a editorkou publikácie TOP 37 žien Slovenska.

Tomáš Szemes
DNA špecialista, pedagóg,
jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON

DNA špecialista, pedagóg a jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON. Už počas štúdia biológie mu bolo jasné, že toto je tá správna cesta. Dodnes vedie Laboratórium genomiky a bioinformatiky, kde sa špecializuje na anylýzu a interpretáciu sekvencií DNA a v spolupráci s tímom kolegov vyvinul TRISOMY test.