Laureáti

Laureáti projektu Osobnosti Bratislavy 2018

Gabriela Belopotocká
manažérka

Narodila sa v Leviciach, no Bratislava jej prirástla k srdcu. Po skončení štúdia na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracovala v podniku Drobný tovar, odkiaľ prešla do vydavateľstva Mladé letá a neskôr do Tatranu. Po Nežnej revolúcii sa stala jednou zo spolumajiteliek vydavateľstva Ikar, dnes pôsobí ako generálna manažérka cydavateľstva.

Juraj Šebo
spisovateľ

Juraj Šebo sa stal spisovateľom až na dôchodku. Napriek tomu na svojom konte má už vyše 15 publikácií, v ktorých zmapoval rôzne dekády života v našom hlavnom meste, ale je aj autorom kníh o dnes už neexistujúcom bratislavskom Korze, PKO či štadióne Tehelné pole. Narodil sa v Trnávke (Dornkapel). Ranné detstvo prežil v meste - v Manderláku. A z týchto legendárnych miest dodnes čerpá svoju inšpiráciu.

MUDr. Ronald Hlavatý
lekár

Je rodeným Bratislavčanom. Jeho predkovia tu žili po celé generácie už od polovice 19. storočia. Na otázku, ako by charakterizoval svoj vzťah k mestu, odpovie stručne: „Bratislava mi je všetkým, znamená pre mňa rodinu, vlasť, nevymenil by som ju za nič na svete.“

Gabriel Minárik
odborník v oblasti biotechnológií

Štúdium na Katedre molekulárnej biológie ho očarilo natoľko, že je dnes uznávaným odborníkom v oblasti biotechnológií. V súčasnosti sa však zameriava na neinvazívnu prenatálnu a nádorovú diagnostiku a podieľa sa na výskume TRISOMY, testu určeného pre budúce mamičky.

Ingrid Fašiangová
riaditeľka divadla Nová scéna

Stojí v čele jednej z našich najpoprednejších kultúrnych inštitúcií – Novej scény. Rodená Bratislavčanka pochádza z umeleckej rodiny a svet hudby a tanca je jej veľmi blízky. Aj vďaka nej sú dnes predstavenia Novej scény pojmom medzi divákmi z celého Slovenska.

Tomáš Eibner
režisér

Začínal ako kameraman v lokálnej televízii, dnes si sadá na režisérsku stoličku primetimových šou. V jeho diáry sa momentálne nachádzajú najväčšie projekty konkurenčných televízií. K jeho srdcovkám patrí historická budova SND, o ktorej hovorí: „ Nikto by nemal brať ako samozrejmosť pracovať v jej útrobách, vždy bolo pre mňa veľkou cťou spolupracovať tam na podujatí Slovenka roka.“

Peter Hyross
riaditeľ Múzea mesta Bratislavy

V Bratislave sa narodil, vyrástol a prežil väčšinu svojho doterajšieho života. Svojmu rodnému mestu zasvätil aj svoju pracovnú kariéru. Intenzívne vníma výrazné zmeny, ktorými mesto prechádza a má pocit, že za uplynulé desaťročia sme dostatočne nevyužili možnosť definovať tak podobu mesta, ako aj život v ňom.

Alena Heribanová
riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni

Alena Heribanová, je slovenská moderátorka a autorka.. Je držiteľkou prestížneho televízneho ocenenia – Žena obrazovky, ocenenia Slovenka roka v oblasti komunikácie a médií, a niekoľkokrát bola nominovaná na cenu Osobnosť televíznej obrazovky – OTO. Je zakladateľkou umeleckej agentúry Herial, s.r.o a bola predsedníčkou Občianskeho združenia Herial Ladies Club. Je spoluautorkou knihy Vždy s úsmevom, autorkou knihy Babinec s Alenou Heribanovou a editorkou publikácie TOP 37 žien Slovenska.

Tomáš Szemes
DNA špecialista, pedagóg,
jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON

DNA špecialista, pedagóg a jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON. Už počas štúdia biológie mu bolo jasné, že toto je tá správna cesta. Dodnes vedie Laboratórium genomiky a bioinformatiky, kde sa špecializuje na anylýzu a interpretáciu sekvencií DNA a v spolupráci s tímom kolegov vyvinul TRISOMY test.