Predstavujeme laureátov Osobnosti Bratislavy 2021

Predstavujeme vám deviatich laureátov na titul Osobnosti Bratislavy 2021

Ivan Šramko

Významný finančník a ekonóm pôsobil na rozhodujúcich postoch počas všetkých zásadných reforiem nášho štátu. Či už išlo o zavádzanie slovenskej meny súvisiacej so vznikom samostatnej republiky, alebo jej prechodu na euromenu. V súčasnosti je predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.


Jaroslav Moravčík

Folklóru zasvätil celý svoj život. Rodák zo Stráňav pri Žiline našiel svoj druhý domov v Bratislave, aby odtiaľto šíril krásu nášho ľudového umenia ďaleko za hranice našej krajiny. Popredného slovenského choreografa a režiséra Jaroslava Moravčíka pozná vďaka jeho práci takmer celý umelecký svet.


Vladimír Černý

Vladimír Černý, rodený Bratislavčan, patrí k našim najvýraznejším divadelným umelcom. Pred kamery sa postavil už v detskom veku a dnes už má za sebou desiatky postáv v divadelných inscenáciách, v slovenských a českých filmoch a v televíznych seriáloch. Je jedným zo zakladajúcich členov divadla Astorka Korzo 90 a od roku 1995 aj jeho riaditeľom.


Katarína Turnerová

Prvá harfistka Slovenskej filharmónie hrala s Placidom Domingom, Josém Carrerasom, Rayom Charlesom a aj s Lizou Minelli. S manželom , flautistom Marianom Turnerom, riaditeľom Lúčnice, tvoria komorné duo, ktoré odohralo stovky koncertov doma i v zahraničí. Ako sólistka i komorná hráčka účinkuje na domácich a svetových pódiách a je významnou ambasádorkou slovenského umenia, ktoré obdivujú aj na tých najprestížnejších hudobných scénach, kde spolupracuje s radom popredných inštumentalistov, spevákov, speváckych zborov, komorných ansáblov i orchestrov.


Adriana Kučerová

Rodáčka z Lučenca, si svojim talentom podmanila nielen Bratislavu, ktorá sa stala jej domovom, ale doslova celý svet. Keďže ako sama hovorí, už od detstva snívala o tom, že bude speváčkou, po štúdiách na pedagogickej fakulte sa rozhodla ísť študovať na VŠMU, ktoré si ešte doplnila štúdiom spevu vo francúzskom Lyone.  Dnes má na svojom konte mnoho ocenení, nielen z domácich, ale aj prestížnych zahraničných súťaží, celosvetového významu.  


Leopoldína Scheidová

Celý svoj život venovala chorým a trpiacim a to nielen v zdravotníckych zariadeniach pri lôžkach, ale aj tým, o ktorých sa nemal a nemá kto postarať – ľuďom bez domova. Kvôli jej obetavosti a neúnavnej práci ju ľudia v tomto zariadení začali volať – „živým pokladom“


Renata Kliská

Jej  tvorbu poznajú nielen návštevníci Bratislavských módnych dní, ale svojou jedinečnou eleganciou si získala aj obdivovateľov z mnohých krajín sveta. Modely, ktoré vytvára, sa vyznačujú neopakovateľným glamour štýlom, a nájdeme ich aj v šatníkoch vysokej aristokracie. Aj vďaka tomu sa Renata Kliská stala ambasádorkou povestnej bratislavskej elegancie na tých najvýznamnejších módnych mólach sveta.


Edita Szaboóvá

Rodáčka z Komárna už dlhé roky žije v Bratislave, ktorá sa jej druhým domovom.  Ako vrcholová manažérka firmy Mary Kay zasvätila svoj život ženskej kráse a to nielen tej vonkajšej, ale aj tej, ktorá vyžaruje zvnútra. Kráľovstvu ženskej krásy vládne už 20 rokov, a teda skutočne jej rozumie. „Pôvab, to nie je len o vonkajších vnemoch, o dekoratívnej kozmetike, či dokonalom líčení. Osobne si myslím, že krása ženy je najmä v jej vnútri. A keď žena využije možnosti ako uskutočniť svoje túžby, harmónia, ktorú dosiahne medzi pracovným a osobným životom je vidieť i navonok. Táto krása sebavedomia je inšpirujúca a nemá limity.“ , hovorí.


Pavol Zelenay

Pavla Zelenaya možno právom označiť za nestora našej populárnej hudby. Rodák z Lozorna vstúpil na hudobnú scénu v roku 1958 a zanechal tu svoju nezmazateľnú stopu. Skladateľ slovenských populárnych piesní, dlhoročný pracovník Slovenského rozhlasu, inštitúcie, ktorá si tiež v tomto roku pripomína svoje jubileum je aj zakladateľom jedného z najvýznamnejších podujatí v histórii slovenskej hudby, Bratislavskej lýry,  vďaka ktorej sa mohli naši hudobní fanúšikovia „naživo“ zoznámiť s takými svetovými hviezdami, akými boli The Shadows, Beach Boys, či dnes už pomaly zabudnutá Sandie Shaw.